سه شنبه ۱۳۹۲/۰۲/۰۳

تأثیر قرآن بر روی جنین

تأثیر قرآن بر روی جنین 

پرسش:
زني باردار هستم كه سعي ميكنم براي اينكه فرزند صالحي تحويل خدا و جامعه دهم قران به دستورات كتاب ريحانه بهشتي عمل مينمايم.
سوالي داشتم در خصوص خواند قران و دعا كه گاهي من در مكاني قران ميخوانم كه امكان بلند خواندن نيست و بايد ارام و در دل، قران را بخوانم. مثلا در سر كار يا خانه كسي. ايا در دل خواندن قران و دعا روي جنين تاثير خواهد داشت؟؟ يا بايد حتما با صداي بلند بخوانم؟؟

  پاسخگو: مصطفی سلیمانی

پاسخ:

مادر گرامي! در دوران جنيني كودك دلبند شما چيزهايي فرا مي گيرد كه بيشتر از هر دهه از عمر آينده اوست. زماني كه در رحم شماست صداها به گوشش مي رسد و هيجانات را احساس مي كند. خواب مي بيند و حركات و تماس ها را تجربه مي كند. هوشيار بودن جنين باعث مي‌شود كه اين توصيه را به خانم‌هاي باردار و البته خانواده‌ها داشته باشيم كه مراقب آنچه جنينشان مي‌شنود باشند.
-
فرزند قرآني:
قرآن خواندن براي جنين به خصوص با صوت و لحني زيبا براي او آرامش‌بخش است. حتي مي‌توانيد آيات قرآن را به فارسي ترجمه كنيد و درباره شرح و تفسير آيات با او حرف بزنيد. برايش از قصه‌هاي قرآني بگوييد و آنچه آموزنده است به او يادآوري كنيد. كتاب و قرآن خواندن براي جنين وقت زيادي از شما نمي‌گيرد. همين كه قصد داريد براي خودتان كتاب يا قرآن بخوانيد جنين را از اين قضيه آگاه كنيد و به او بگوييد كه مي‌خواهيد برايش بخوانيد.
نزديك ترين فرد به هر نوزاد و جنينى مادر اوست كه هر صدايى را كه او بخواهد فرزندش به آن انس مى گيرد. درباره تأثير صداى قرآن روى جنين تحقيقات زيادى انجام شده است و روانشناسان، متخصصين شنوايى، و نيز مدرسين قرآن مى گويند: جنين با هر صدايى كه انس بگيرد پس از تولد و در دوران كودكى به آن صدا پاسخ آشنايى مى دهد. همين تحقيق درباره شنيدن صداى قرآن نيز آزمايش شده است، به گونه اى كه كودكانى كه در ايام جنينى صداى قرآن شنيده اند پس از تولد نسبت به شنيدن اين صدا عكس العملهاى آشنايى از خود بروز مى دهند.
-
بررسي ابعاد سوالتان:
1- درست است كه كتاب «ريحانۀ بهشتي» يكي از كتاب هاي خوب در زمينۀ بارداري محسوب مي شود، اما به اين معنا نيست كه براي داشتن فرزند صالح، به تمام دستورات آن عمل كنيد. بايد ظرفيت و گنجايش مسايل معنوي خود را هم در نظر بگيريد و در ابتدا با همان معيار آنجام واجبات و ترك مقدمات جلو برويد و به گونه اي بر خود سخت نگيريد كه دچار افراط و تبعات ديگر شويد. مهم ترين مسأله براي جنين، آرامش است.
2- آنچه كه تأثير گذار و مهم در روحيۀ جنين است، انس مادر با قرآن است، حال اگر مادري به هر دليلي نتوانست با صداي بلند قرائت قرآن كند، هيچ لزومي ندارد كه خود را اذيت كند، بلكه در همان حال آهسته شروع به قرائت قرآن كند.
3- يكي از اصولي كه در دوران بارداري توصيه مي شود، نگاه كردن به چهره هاي زيبا و مومن در دوران بارداري است.(1) نگاه به عكس هاي علماء و مومنين هم خالي از لطف نيست و قطعاً اثراات خود را به دنبال دارد.
4- از جمله آداب بسيار مؤكد اسلامي هنگام تولد نوزاد، گفتن اذان در گوش راست و اقامه در گوش چپ نوزاد است. البته غير از اذان و اقامه گفتن، اذكار ديگري هم سفارش شده است. پيامبر خدا(ص) مي فرمايند: براي هر كس فرزندي به دنيا آمد، بايد در گوش راست او اذان و در گوش چپ او اقامه بگويد؛ چرا كه اين كار، مايه ايمني از شيطان رانده شده است.(2) گفتن اذان هنگام تولد توسط هر انسان مسلمان مومن مطلوب است اما بعد از مرخص شدن از بيمارستان در صورتي كه به عالم با نفسي دسترسي داريد، از باب تبرّك و تيمّن، اجازه دهيد تا او اذان و اقامه به گوش نوزادتان بگويد. در صورتي كه دسترسي به عالم فاضل نداشتيد، از بزرگان و ريش سفيدان فاميل درخواست كنيد تا اذان و اقامه بخوانند. پس اذان و اقامه گفتن نياز به شخص خاصي ندراد.
-
نتيجه گيري:
در روايات بسياري در كتب معتبر ديني از جمله «بحارالانوار» به مادران باردار سفارش شده حتي الامكان در زمان بيداري و هنگام خوابيدن با وضو باشند. طبيعي است كه ياد خداوند باعث آرام قلب و ذهن آنان مي شود و بر فرزندي كه در شكم دارند نيز اثر مثبت خواهد گذاشت و او را از لحاظ ذهني و رواني فردي آرام و با طمانينه مي كند. همچنين سفارش شده است كه مادر در طول دوران بارداري، در خواندن قرآن كريم مداومت داشته باشد. اين كار علاوه بر اين كه بر خلق و خو و ظاهر زيباي فرزندش اثر مي گذارد، هوش و ذكاوت او را نيز افزايش خواهد داد. در اين مورد، علاوه بر تلاوت كل سوره هاي قرآن كريم، بر خواندن سوره هاي مباركه حشر، حديد و مريم تاكيد بسيار شده كه برهوش نوزاد اثرگذار است. همچنين در كتاب «بحارالانوار» از امام محمدباقر و امام جعفرصادق (ع) روايت است كه ذكر و ياد خداوند توسط مادر باردار، بر ميزان هوشمندي و رشد عقلي كودك تاثير مي گذارد.

 پي نوشت ها:
1. فصلنامه شير مادر، فصلنامه آموزشي در زمينه سلامت مادر و كودك، شماره 9.
2. كليني، محمدبن يعقوب، الكافي، تهران، دار الكتب الاسلاميه، 1365 ق. ج ۶، ص ۲۴، ح ۶.


برچسب‌ها: تأثیر قرآن بر روی جنین, دوران جنيني كودك, فرزند قرآني, ريحانۀ بهشتي, تأثير گذار و مهم در روحيۀ جنين
نوشته شده توسط مصطفی سلیمانی در ۱۷:۵۰ بعد از ظهر |  لینک ثابت   •